fbpx

Основи на торовете

Всички търговски торове, химически или органични, изброяват процента на азот, фосфор и калий (N-P-K) спрямо теглото върху контейнера. Изберете торове въз основа на резултатите от тестовете на почвата и хранителните вещества, необходими на вашите растения в определени моменти от техния жизнен цикъл.

Растенията се нуждаят от много различни хранителни вещества, за да растат нормално. Те получават някои от тези хранителни вещества от въздуха и водата; повечето те получават от почвата.

Три хранителни вещества, които растенията получават от почвата – азот, фосфор и калий – са необходими в относително големи количества. В резултат на това тези хранителни вещества, често наричани първични хранителни вещества, са в основата на повечето растителни торове.

Торове, по номера

Всеки търговски тор е етикетиран с три числа, които показват процента от общото тегло на тора, представен от трите основни хранителни вещества. (Вижте снимката.) Тегловният процент на азот (N) винаги е първото число, последвано от фосфор (P) и след това калий (K). (К е за калий, латинската дума за калий.) Трите числа заедно се наричат ​​съотношение азот-фосфор-калий (или N-P-K).

Например, ако числата на една торба с тор са 5-10-10, тогава по тегло 5 процента е азот, 10 процента е фосфор и 10 процента е калий.

Но какви са останалите 75 процента от теглото на торбата? Това са „инертни съставки“, които правят тора по-лесен за разпръскване. „Инертните съставки“ варират според производителя и обикновено са пясък или други материали, които нямат хранителна стойност за растенията.

Химически срещу органични

Каква е разликата между „химическите“ торове (понякога наричани „преработени“) и „органичните“ торове? Химическите торове се произвеждат или извличат от естествени материали, които често се подлагат на интензивна обработка. Азотът в химическите торове се извлича от нефт и природен газ. Фосфорът се извлича от скала и се подлага на обработка със сярна киселина. Повечето калий се добиват от подземни находища на разтворими минерали.

Органичните торове са естествени материали, които претърпяват малка или никаква обработка. Органичните източници на азот включват животински тор, кръвно брашно, рибно брашно и брашно от люцерна. Фосфорът може да се намери в костно брашно и каменен фосфат, докато калий може да се намери в зелен пясък и брашно от водорасли. Органичните производители могат да използват комбинация от тези материали, за да дадат балансиран торов продукт.

Химическите торове са силно концентрирани. Когато се прилагат върху растения, те дават на растението голяма доза чисти хранителни вещества; те не осигуряват органична материя. Обратно, органичните торове се разграждат бавно, давайки на растенията по-малка доза хранителни вещества за по-дълъг период от време. Те също „хранят“ почвата, защото съдържат много органична материя, която се разгражда от полезните почвени организми, увеличавайки техния брой и разнообразие.

Интелигентно използване на торове

Съобразете използването на тора с жизнения цикъл на вашето растение: когато се нуждае от определени хранителни вещества. Например, азотът поддържа листния, вегетативен растеж, понякога за сметка на развитието на плодовете. Прилагайте по-големи количества азот непосредствено преди и по време на периоди на бърз растеж, когато растенията се нуждаят най-много от него. Избягвайте прилагането на азот по време на развитието на плодовете или в края на вегетационния период, когато растенията не могат да го използват ефективно и зимните дъждове просто ще го извлекат от почвата.

Тъй като химическите торове не съдържат органична материя, използването на химически торове като единствен източник на хранителни вещества за растенията може да бъде вредно за здравето на почвата и за полезните организми, които живеят в почвата. Когато използвате химически торове, прилагайте и компост за „хранене“ на почвените организми.

Не използвайте оборски тор като единствен източник на азот в градината, тъй като торовете обикновено са с високо съдържание на фосфор спрямо азота. Прилагането на достатъчно тор за задоволяване на азотните нужди на вашата градина може да доведе до излишък на фосфор в почвата. Излишният фосфор може да навреди на вашите растения и да се премести в повърхностните води, като навреди на качеството на водата и водните организми.

Вижте широката гама от торове предлагана от нас.

Количка
Scroll to Top